czwartek, 10 września 2020 | By: Annie

"Wyjątkowy rok" - Thomas Montasser

                     Uwielbiam tego typu bibliofilskie smaczki i na wstępie zaznaczę - jestem wobec nich totalnie nieobiektywna. Często wystarczy, że główny bohater lubi czytać, że w tle występuje księgarnia, lub nawet, że bohaterka nosi książkę w torebce - i jestem kupiona. "Wyjątkowy rok" to historia pewnej młodej kobiety, która otrzymuje zadanie zaopiekowania się księgarnią swojej ciotki, co oczywiście odmienia jej życie. Jednak książki nie stanowią tu tła dla jakiejś ckliwej, romantycznej opowieści, a są niemalże głównym bohaterem - miłość do literatury przepełnia każdą stronę. To nieco bajkowy, przykurzony świat pełen tajemnic... Mnóstwo tu bibliofilskich smaczków - poczynając od opisów zakamarków pełnych regałów, picia herbaty i czytania późno w noc, aż po cudne cytaty, które sprawiły, że kończąc tę lekturę miałam już wynotowana całą listę książek, które koniecznie muszę gdzieś zdobyć i przeczytać. Wraz z bohaterką zanurzamy się w radości czytania - i to jest piękne. 

                       "Wyjątkowy rok" to pewnego rodzaju wyznanie uwielbienia dla literatury i hołd oddany małym, niezależnym księgarniom. I choć książka sama w sobie nie posiada wielkich walorów literackich, a historia bohaterki nie jest specjalnie odkrywcza czy porywająca, to... właściwie co z tego? Naprawdę rzadko trafia się na tak sympatyczną, klimatyczną opowieść o miłości do książek!


„Zwykle byle jakie rzeczy mają wspaniałe opakowania, żeby dobrze wyglądały. Z książkami jest na odwrót. Opakowanie nigdy nie jest tak piękne jak zawartość.”

„Odkrywanie książki to swobodne unoszenie się nad koniecznościami codzienności, wyrwanie się z tu i teraz i przeniesienie w jakiś inny czas i inne miejsce.”

 

Półka honorowa - 'książki o książkach'
                    Półka honorowa w mojej biblioteczce - czyli 'książki o książkach' :)

2 komentarzy:

Natalia | natalia-recenzuje.pl pisze...

Też mam słabość do około-książkowych smaczków w książkach. ;)

Dominika S. pisze...

Całe wieki nie czytałam książki tego typu. Zapisuję tytuł na listę :) Nie wszystkie powieści muszą być niesamowicie intrygujące i nowatorskie.

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...