sobota, 6 stycznia 2018 | By: Annie

"Podpalacz" - Wojciech Chmielarz

                           Lubię polski kryminał. Uważam, że mamy kilku naprawdę niezłych autorów, z ciekawymi pomysłami i dobrym warsztatem. Zatem sięgając po nowego dla mnie twórcę tego gatunku – Wojciecha Chmielarza – spodziewałam się książki dobrej, ale to, co otrzymałam przekroczyło wszelkie moje oczekiwania. Przyznam od razu – to chyba najlepszy polski kryminał, jaki przeczytałam w życiu. I nie chodzi nawet o samą intrygę, która swoją drogą jest bardzo wciągająca, dopracowana oraz umiejętnie poprowadzona, a zaznaczam, że nie ma tu ani jednego z tych elementów, które zawsze łatwo mnie ‘kupują’ i sprawiają, że patrzę na daną książkę przychylniejszym okiem – takich jak niewielkie miasteczko, rodzinna tajemnica i ograniczona przestrzeń, typu wyspa, samolot lub odcięta od świata rezydencja. Nie, książka Wojciecha Chmielarza nie ma z w sobie nic z romantycznej zbrodni - to rasowe policyjne śledztwo prowadzone po całej Warszawie, dotyczące serii podpaleń domów mieszkalnych - czyli tematyka zupełnie nie w moim guście. A jednak zachwyciłam się, a to, co mnie przekonało, to przede wszystkim znakomita postać komisarza Mortki – tak dobrze i wyraziście zarysowana - oraz naprawdę świetny styl pisania autora i zakończenie, które wbija w fotel. Plus mały bonus w postaci dobrze znanych mi okolic Ursynowa. 

                          Nadziwić się nie mogę - czemu ten autor nie został bardziej rozreklamowany? Czemu nie czytają go tłumy? On jest przecież lepszy niż Mróz, Miłoszewski, Krajewski, Jodełka, Puzyńska czy Bonda (choć akurat o to nietrudno)! W każdym razie ja zaraz zabieram się za tom drugi, jak tylko Tata odda mi książkę. ;) A "Podpalacza" GORĄCO polecam!!!!

9 komentarzy:

Edyta pisze...

Nie przepadam za kryminalami ale moze sie skusze. Ksiazka zostala przetlumaczona na francuski co juz jest wedlug mnie sporym wyroznieniem.

Annie pisze...

Edyta - o, nie wiedziałam! ale cieszę sie bardzo, bo książka jest naprawdę swietna!

Unknown pisze...

Dziękuję. Bardzo miło było mi to przeczytać. Pozdrawiam!
Wojciech Chmielarz

booklicity pisze...

Zapisuje tytuł bo postanowiłam w tym roku trochę zaprzyjaźnić się z polską literaturą bo coś opornie mi idzie :)

Annie pisze...

Wojciech Chmielarz - Wow, dziękuję za komentarz, jaka niespodzianka! Strasznie mi miło :)))

booklicity - przeczytaj koniecznie, dobry wybór na początek, bo na pewno się nie zawiedziesz! :)

Dorota pisze...

Poważnie lepszy niż Ci których wymieniasz???? To koniecznie sięgnę )

http://www.recenzjezpazurem.pl/

Księgozbiór Kasiny pisze...

Już tyle słyszałam dobrego o tym Autorze, że w końcu muszę dorwać gdzieś książkę:)

nc pisze...

Chmielarz jest czytany przez szerokie grono. Tylko reklama jego twórczosci przenosi się drogą pantoflową.

LuMa pisze...

Czytałam kilka wcześniejszych książek Chmielarza i najbardziej jednak podoba mi się cykl o komisarzu Mortce. Fajne jest to, ze nie trzeba ich czytać chronologicznie. A najnowsze Cienie - GENIALNE! Nigdy bym nie wpadła na zakończenie :)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...