poniedziałek, 2 stycznia 2017 | By: Annie

"Zagadka w bieli" - J. Jefferson Farjeon

                          Pierwsza książka przeczytana w 2017 roku i od razu smaczek, prawdziwa kryminalna uczta. Bardzo podoba mi się pomysł przybliżenia współczesnemu czytelnikowi klasyki kryminałów retro, czyli powrót do wydawania książek dawnych, zapomnianych, ale zupełnie nie trącących na jakości – co doskonale widać na przykładzie tej właśnie pozycji. „Zagadka w bieli” to historia pasażerów, którzy po tym, jak ich pociąg utknął w zaspie śniegu, wyruszają na poszukiwania schronienia. Natrafiają na pewien mroczny dom, który choć pusty, zaprasza ich otwartymi drzwiami, ogniem buzującym w kominku i jeszcze ciepłą herbatą. Gdzie są jednak jego mieszkańcy? Ta opuszczona, otoczona szalejącą śnieżycą i odcięta od świata posiadłość skrywa niejedną tajemnicę… "Zagadka w bieli" to wyjątkowy, świąteczno-zimowy kryminał - coś innego i świeżego - polecam szczególnie tym, którym przejadły się już nieco pozycje skandynawskich pisarzy. Bardzo w klimacie Agaty Christie, z nutką magii i duchów. Do tego atmosfera grozy, szczypta humoru i ironii - czuć klimat i czyta się to również znakomicie. Ciężko wyobrazić sobie lepszą książkę do pochłaniania podczas nocnej śnieżycy lub jazdy pociągiem. A najlepiej podczas obu tych sytuacji jednocześnie.:)

                         Aż ciężko uwierzyć, że Zagadka w bieli” powstała już w 1937 roku, jako owoc Złotego Wieku literatury kryminalnej, który przypada na okres międzywojenny - jednak mimo upływajacych lat, zdumiewająco nic nie straciła na aktualności. Mam nadzieję, że polski wydawca pójdzie za ciosem i śladem serii British Library Crime Classics, która odniosła ogromny sukces w Wielkich Brytanii, dalej będzie zaopatrywał polskiego czytelnika w tego typu podobne, przykurzone, kryminalne smaczki, dotychczas nieznane i nieprzetłumaczone. Chcę więcej!!!

2 komentarzy:

Czarne Espresso pisze...

Brzmi bardzo dobrze, kryminały retro mają w sobie coś :)

Annie pisze...

Czarne Espresso - zdecydowanie! niestety nie znalazłam żadnej informacji czy wydawnictwo Zysk planuje dlaje podążać tym literackim tropem... :(

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...