sobota, 25 czerwca 2016 | By: Annie

"Biała Rika" - Magdalena Parys

                  Moje pierwsze spotkanie z Magdaleną Parys. To nowe, gorące nazwisko sceny kulturalnej, laureatka Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, a w przyszłym roku spodziwam się dla niej nominacji do Nike. Jedno jest pewne - ta pani jeszcze mocno namiesza w polskim światku literackim, bo pisze niepowtarzalnie, niebanalnie i bardzo oryginalnie. Ma styl i talent - to się wyczuwa.

               „Biała Rika” to ukazana oczami dziecka historia o dorastaniu w szarym Szczecinie lat 80', emigracji na zachód i odkrywaniu rodzinnych tajemnic. To książka o tym, że nikt nie urywa się z choinki – za nami stoją nasi rodzice, dziadkowie – przeszłość, korzenie, które warto znać, gdyż właśnie one definiują kim jesteśmy. To także opowieść o pamięci – jak bardzo jest ona ulotna, wybiórcza. Względna i subiektywna. Co wyróżnia tę książkę, to bez wątpienia oryginalna narracja – pozornie chaotyczne, bardzo szczere wspomnienia dorastającej dziewczynki, a w to wplecione rysunki-drzewa genealogiczne, wstawki z rozmów z redaktorką i z dorosłymi już kuzynami... Ciężko to opisać, uchwycić. Jeśli chodzi o styl, wielowarstwowości narracji jest to pozycja całkiem podobna do „Sońki” Karpowicza, choć jednocześnie jest to też powieść znacznie przystępniej napisana, z większą ilością szczegółów, obyczajowości – czyli elementów, których zabrakło mi właśnie w książce Karpowicza. 

                Nie napiszę, że bezgranicznie zachwyciła mnie ta pozycja, bo aż tak nie rzuciła mnie na kolana, ale mile zaskoczyła i naprawdę cieszę się, że za namową Moniki z Kroniki Błękitnej Biblioteczki sięgnęłam po tę lekturę. Coś nowego, świeżego, choć tematyka stara jak świat. A jednak napisać w ten sposób o tak oklepanym temacie – to jest sztuka! Bardzo dobra powieść. W przyszłości na pewno sięgnę po kolejne książki Magdaleny Parys. Jestem zaintrygowana.

4 komentarzy:

Natalie and Books pisze...

Jestem sceptycznie nastawiona do polskich autorów, ale naprawdę zaintrygowała mnie ta pozycja. Już wcześniej zwróciłam uwagę na tę książkę- okładka jest naprawdę intrygująca. Niewątpliwie zapoznam się z panią Magdaleną, a nuż wie, może ta powieść mi się spodoba.
Pozdrawiam!:)
http://natalie-and-books.blogspot.com/

ja.online pisze...

Moje trzecie...

ArtMagda pisze...

brzmi zachęcająco, zwłaszcze że jak piszesz, wielka sztuka o czymś co już było napisać w nowy, świeży sposób. Pozdrawiam!
https://subiektywnieoliteraturze.blogspot.com/2016/06/recenzja-pozadanie-mieszka-w-szafie.html

joanna pisze...

Bardzo mi się podobała. coś z innej bajki, z innej perspektywy.. naprawdę jestem pod wrażeniem.
pozdrawiam:)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...