piątek, 12 lutego 2016 | By: Annie

"Nie mów, że się boisz" - Giuseppe Catozzella

                 Jeśli Wasze problemy urastają nagle do rangi katastrofy, irytuje Was plotkująca koleżanka, korek w centrum doprowadza do szału, a brak ulubionej sałatki w sklepie to powód do płaczu, jest to książka idealna do błyskawicznego przekłucia tego konsumpcyjnego balonu egoizmu. Gwarantuję - ta powieść zdystansuje Was do własnych problemów, wydadzą się one śmiesznie małe, będziecie się też wstydzić własnego narzekania czy marudzenia... 

              "Nie mów, że się boisz" to piękna, oparta na faktach historia - wzruszająca opowieść o pewnej Somalijce, która miała wyjątkowy talent do biegania. W 2008 roku reprezentowała swój kraj na olimpiadzie w Pekinie, co dla nas, Europejczyków, może wydawać się czymś oczywistym. Natomiast w Somali.. to jak praktycznie nieosiągalne marzenie... Samia dobiegła ostatnia, wzruszające nagrania można obejrzeć na Youtubie, ale radzę Wam z całego serca - jeśli zamierzacie przeczytać tę książkę (a naprawdę warto!), nie googlujcie informacji na jej temat... Myślę, że "Nie mów, że się boisz" to pozycja bardzo aktualna w kontekście obecnych rozmów na temat emigrantów - być może gdyby dotarła do szerszego grona odbiorców, dyskusja na ten temat toczyłaby się dziś na zupełnie innym poziomie..? To problem, którego zaczątki leżą u fundamentów naszego świata – utrwalonej niesprawiedliwości, dylematów filozoficzno-­moralnych. Pomagać czy nie pomagać? Przyjmować czy nie przyjmować? Ta książka nie da Wam odpowiedni na te pytania, ale zmusi do rozmyślań i do pewnej empatii wobec uchodźców również. Na pewno jest to historia, którą powinien poznać świat. Przejmująca lektura, która rozdzierająca serce... silne emocje, łzy, nadzieja i potęga marzeń. Czyli wszystko, co czyni nas ludźmi, czyż nie..?

2 komentarzy:

Moni Ka pisze...

Bardzo mnie zainteresowała ta pozycja... Zwłaszcza że też tak czasem mam, że zbyt emocjonalnie podchodzę do błahych rzeczy, nie wartych takiego zaangażowania emocjonalnego. Must have! :)
Pozdrawiam :)

bookworm* pisze...

Słyszałam o tej książce i już ją wpisałam na listę "must have" :)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...