niedziela, 29 marca 2015 | By: Annie

"Zagubiona dzielnica" - Patrick Modiano

                    Książki Patricka Modiano wciąż urzekają mnie swoim nastrojem, melancholią, onirycznym klimatem – fabuła odgrywa w nich drugorzędną rolę, choć historia niezmiennie intryguje swą tajemniczością, a bohaterowie mają w sobie jakąś fascynującą nutkę niepokornej wolności, niezależności... Widmowy samochód, który przemierza nocą puste ulice Paryża, upalne lato, burze, wieczorne spacery po wymarłym mieście, czekanie na świt w parku... Bardzo podobało mi się zestawienie bezmyślnych mas turystów, kawalkad autokarów powoli sunących od jednej atrakcji do drugiej, z zagubieniem, mroczną przeszłością głównego bohatera... Specjalnie nie zagłębiam się w fabułę, bo mam wrażenie, że wszelkie próby jej opisu mogą jedynie spłycić tę książkę – napiszę tylko, że stanowi ona rozliczenie pewnego pisarza z jego paryską przeszłością. Obcowanie z twórczością Modiano to dla mnie zawsze uczta słowa i wyobraźni. Siłą jego pióra są klimatyczne opisy - zaledwie kilka zdań, za pomocą których potrafi niesamowicie realistycznie naszkicować nastrój upalnego wieczoru, oddać dziesiątki emocji – czuję wiatr we włosach, nostalgię i zapach letniego deszczu... 

3 komentarzy:

zabaa pisze...

Czyli można powiedzieć, że pierwszoplanowym bohaterem jest tu klimat, tak? Ciekawe... Chyba się skuszę za jakiś czas, nie czytałam jeszcze nic Modiano. Pora poszerzyć horyzonty :)

Annie pisze...

zabaa - dla mnie tak :) kiedy czytam prozę Modiano mam wrażenie, że opowiadana historia - nieważne czy jest to wątek miłosny, czy kryminalny - płynie gdzieś obok mimochodem, na marginesie, nie stanowi clou programu... Moją uwagę przyciągają przede wszystkim uczucia bohaterów, ich samotność, melancholia, opisy miasta po deszczu itd... :) Ciężko zawrzeć to w słowach, to trzeba samemu przeczytać i odczuć. :)

zabaa pisze...

W takim razie jestem mocno zaintrygowana. Ja również bardzo sobie cenię klimat, atmosferę jaką autorowi udaje się zbudować w powieści. Zdecydowanie ułatwia to przeniesienie się do nowego świata, na odczuwanie tego co czuje bohater w książce. Tak... zdecydowanie jestem zaintrygowana :)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...