piątek, 2 stycznia 2015 | By: Annie

"Przyjechał cyrk" - Patrick Modiano

               Rok 2015 rozpoczynam zachwytem nad książką najnowszego noblisty, Patricka Modiano. „Przyjechał cyrk” to zaskakująca, mroczna historia znajomości pewnego młodego mężczyzny z tajemniczą kobietą. Oczarował mnie klimat tej powieści, coś nieuchwytnego między jej stronami – ciężko mi to sprecyzować... Wielkie miasto, dziwne przypadki, tajemnicze postacie – a w tym wszystkim nasi zagubieni bohaterowie – pozornie wolni i niezależni, a jednocześnie bezładnie motający się w uwięzi relacji międzyludzkich i sidłach ciążących im wspomnień. Każde zagubione w swoim mieście, w swoim życiu, bez jasnej przeszłości i z niesprecyzowaną przyszłością... Bez domu, bez rodziny, chaotycznie przemierzają ulice i zaułki Paryża, podążając od kawiarni do kawiarni... 

               Każda strona przesycona jest dziesiątkami wątpliwości i niewypowiedzianych pytań. Zadziwia mnie jak dużo treści i emocji udało się autorowi zawrzeć w tak niewielkiej objętościowo książeczce... Zapomniane uliczki, parki, jesienne spacery w słońcu... Poczułam to miasto całą sobą – jego obraz wyłania się niezwykle klarownie z zaskakująco nielicznych opisów – a jest ono tak piękne, przesycone nostalgią i sekretami, tak niepowtarzalne, tak wyraźnie czuć je tętniące pod powierzchnią kartek... Ten tajemniczy, mroczny, nieprzewidywalny i melancholijny Paryż urzekł mnie – uwielbiam ten motyw w literaturze - ogromne miasto, zagubieni w jego trzewiach bohaterowie - każde z przytłaczającym sekretem na samym dnie duszy... Spędzają kolejną bezsenną noc w blasku latarni i neonów wpadających przez okno hotelowego pokoju... Ciężko się pisze o takich powieściach, je po prostu trzeba czytać i poczuć. Jest coś zdecydowanie magicznego i niepowtarzalnego w stylu pisania tego pana – z ogromną ciekawością sięgnę po kolejne książki jego autorstwa.

4 komentarzy:

Beata P. pisze...

Klimat jest czymś, czego nie sposób opisać, a co jest w książkach niezwykle istotne. Dobrze wiedzieć, że Modiano potrafi tak oczarować czytelnika;)

Książkowa fantazja pisze...

Zakupiłam inną książkę tego noblisty ""Perełka", ale tej też jestem ciekawa.

pas pisze...

Też muszę w końcu poznać twórczość tego autora. Wstyd przyznać, ale Munro także jeszcze nieprzeczytana na mojej półce. Muszę nadrobić!

https://booklovinbypas.wordpress.com/

MONIKA SJOHOLM pisze...

Juz na liście. Zachecilas:)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...