sobota, 27 grudnia 2014 | By: Annie

"Szklany klosz" - Sylvia Plath

                Bardzo cenię sobie takie odkrycia – książki zapomniane, samodzielnie wyszperane, a stanowiące prawdziwą perełkę i smaczek czytelniczy. „Szklany klosz” to pozycja podobno kultowa, a wydaje mi się, że obecnie całkowicie przykurzona, pomijana... Napisana pięknym językiem, fascynująca, częściowo autobiograficzna powieść Sylvii Plath o losach 19-letniej Esther. Lata 50', wakacyjny staż w Nowym Jorku - dziesiątki przyjęć, praktyki w gazecie, pokazy mody i randki. A potem nagłe załamanie psychiczne, depresja, próby samobójcze... Niezwykłe, jak bohaterka stała mi się w pewien sposób bliska – może nie miałam podobnych przeżyć, ale pierwiastek szaleństwa drzemie w każdym – ta mroczna, neurotyczna strona, tak doskonale sportretowana w książce... "Szklany klosz" to bardzo dobra powieść w stylu tych, które lubię najbardziej – klasycznie obyczajowa, skupiająca się na przeżyciach wewnętrznych bohaterów. Głębia uczuć i różne odcienie emocji zaprezentowane na bogatym tle społeczno-obyczajowym ówczesnych czasów – uwielbiam!

4 komentarzy:

My Slow Nice Life pisze...

Fajnie, że wróciłaś:)
"Szklany klosz" to powieść "graniczna" mojej młodości:) Gdzieś między trzecią a czwartą klasą liceum.

Annie pisze...

My Slow Nice Life - :) Ja w sumie przez czysty przypadek trafiłam na tę książkę - nigdy o niej nie czytałam, nic nie słyszałam, nie widziałam żadnej recenzji... Dziwne, bo z tego co wyczytałam to książka niemalże legendarna, bardzo popularna np. w Stanach... Szkoda, że u nas tak zapomniana, bo moim zdaniem jest bardzo wartościowa, kształtuje dorastającego człowieka...

Alicja Szerment pisze...

Sama uwielbiam takie wygrzebane książki, a książki z serii "Kameleon" rządzą ;) Myślę, że jeśli gdzieś wygrzebię tą książkę to nie porzucę jej obojętnie.
Pozdrawiam

Sylwuch pisze...

"Szklany klosz" to pozycja znajdująca się na mojej liście "must read" już od dawna... To taki klasyk, który pragnę poznać i mam nadzieję, że ten czas nadejdzie jak najszybciej.

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...