sobota, 27 września 2014 | By: Annie

O czytelniczych inspiracjach, planach i wyzwaniach słów kilka...

                   Oprócz maniakalnego buszowania po stronach księgarni internetowych, rytualnego przeglądania nowości i zapowiedzi poszczególnych wydawnictw, śledzenia zaufanych blogów książkowych, zdawania się na ślepą intuicję w księgarniach czy bibliotekach, od pewnego czasu wspaniałym, niezgłębionym źródłem mnóstwa czytelniczych inspiracji jest dla mnie strona List Challenges, która zbiera listy z przeróżnych tematów takich jak film, muzyka, podróże, jedzenie – mnie najbardziej interesuje oczywiście aspekt książkowy. :) Znajdziemy tu typowe spisy w rodzaju '100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią', '250 najlepszych książek wszech czasów', ale także te bardziej nietuzinkowe, jak np. '150 książek o książkach', listy wszystkich powieści ulubionych pisarzy, '100 książek do czytania, kiedy pada śnieg', wszystkie pozycje, które zdobyły Nagrodę Bookera itp. :) Oczywiście można tworzyć własne listy, zaznaczać przeczytane tytuły, zdobywać gwiazdki, punkty... Raj. :)

                    Jednak moje serce definitywnie i ostatecznie podbiła dopiero lista książek ze wspaniałego serialu „Kochane kłopoty” (bardzo polecam!), która składa się z 339 pozycji, które urocza Rory Gilmore przeczytała w trakcie 7 sezonów serialu – chciałabym przeczytać wszystkie, choć nie wiem czy to wykonalne. Na razie mam 30 pozycji przeczytanych, a przed sobą 7 lat na doczytanie reszty – hihi, może się uda, kto wie? :) Jeśli uda mi się kontynuować to wyzwanie (moje pierwsze!), to na pewno popełnię jeszcze niejeden wpis na ten temat. Trzymajcie kciuki. :)

                     A na razie szperam, dodaję, zapisuję – to dla mnie ogromna motywacja do sięgnięcia po klasykę literatury, a także po pozycje nieco starsze, a prawie już zapomniane. Nie aktualne bestsellery, ale książki, które w swoim czasie uznawane były za arcydzieła, a obecnie pokryły się, przynajmniej u nas, warstewką kurzu... Bo czy ktoś obecnie pamięta jeszcze o podobno zachwycających „Prochach Angeli” Franka McCourta czy wybitnych opowiadaniach Dorothy Parker? No właśnie...a ja mam ostatnio potrzebę takich wyszperanych, nieprzebojowych odkryć oraz zmierzania się z pozycjami ambitniejszymi – te listy dają mi ogromną motywację, są niezgłębionym źródłem nowych tytułów, inspiracji... Wszystkie nazwy książek są zamieszczane po angielsku, choć mi to nie przeszkadza - uwielbiam takie szperactwo, szukanie tłumaczeń itd. :)

                      Nie jest to pewnie strona dla każdego – mnie zachwyciła i wciągnęła. Jeśli ktoś jest ciekaw – oto mój profil: http://www.listchallenges.com/profile/175717. Jeśli zdecydujecie się dołączyć to zostawcie koniecznie link do swojego profilu w komentarzu pod tym wpisem – chętnie popodglądam co tam osiągnęliście. :)

8 komentarzy:

J. pisze...

Też się do tej listy od dłuższego czasu przymierzam. Trochę pozycji przeczytałam, ale jeszcze dużo przede mną. // Uwielbiałam kiedyś ten serial! :).

katrusa pisze...

Świetna strona! Dzięki Ci za nią:) Uwielbiam wszelkiego rodzaju statystyki, więc taka perełka jest wręcz stworzona dla mnie.
a tu mój świeży profil: http://www.listchallenges.com/profile/176456

kasjeusz pisze...

W przeciwieństwie do wielu blogerek nie przepadam za listami i późniejszym pilnowaniem, żeby zaznaczyć, co przeczytałam, a czego jeszcze nie. ;) Podobają mi się takie zestawienia jak to z Rory - problem w tym (wiem, ze mną zawsze jakiś problem), że akurat tego serialu nie widziałam. ;) Ale przejrzałam różne setki: 100 najlepszych książek fantasy i science fiction i większość z nich znam, czytałam lub próbowałam. Brakuje mi tam jakichś nieoczywistych tytułów. :)

Agata P pisze...

Uwielbiam Gilmore Girls :) 32 książki za mną i jeszcze wiele przed. Nie wiem czy 7 lat to nie za mało :P

Annie pisze...

katrusa - ogromnie się cieszę, że przypadła Ci do gustu :)

Annie pisze...

kasjeusz - tak też myślałam, że to nie strona dla każdego ;) Ja też tego serialu wcześniej za bardzo nie kojarzyłam, jakieś tam tylko urywki z telewizji, dopiero ostatnio zaczęłam regularnie oglądać, przede wszystkim za sprawą czytającej głównej bohaterki. ;) Faktycznie, te listy '100 najlepszych książek' są nieco przewidywalne, ale można znaleźć też sporo znacznie mniej oczywistych list, jak np ta 'co czytać, gdy pada śnieg' itp. :)

Annie pisze...

Agata P - ocenimy za 7 lat ;)

Joanna S. pisze...

Bardzo lubiłam ten serial kiedyś, muszę do niego wrócić :) Lista też ciekawa :)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...