poniedziałek, 23 września 2013 | By: Annie

"Wielki Gatsby" - F. Scott Fitzgerald

              Jestem z siebie dumna, że wreszcie udało mi się przeczytać coś z półki „klasyka, którą znają wszyscy oprócz mnie” – wybór padł na słynnego „Wielkiego Gatsby’ego”. Wiele wcześniej słyszałam na temat tej książki, ale nie widziałam filmu i specjalnie unikałam wszelkich opisów treści – odkrywanie tej historii było dla mnie niespodzianką i smacznym spotkaniem literackim.

               Dawno nie czytałam tego rodzaju książki – typowej klasyki literatury. Myślę, że „Wielki Gatsby” to pozycja z przesłaniem, jedna z takich powieści, którą znać powinien każdy. Tyle już zostało na jej temat napisane, powstały setki analiz i wnikliwych opracowań – nie zamierzam silić się tu na próby naukowych wywodów. Dla mnie to po prostu ciekawa i dobrze skonstruowana książka, doskonale ukazująca realia swoich czasów, z wyrazistymi bohaterami i intrygującą historią. Bardzo mi się spodobał styl pisania i przede wszystkim klimat Nowego Jorku z lat 20. XX wieku – przyjęcia, podwójna moralność, to poczucie bycia w pępku świata, życie bez ograniczeń i martwienia się o jutro...

                 Coraz częściej czuję potrzebę sięgania po książki z kanonu literatury, bo mimo, że zakończyłam już moją edukację literacką na maturze z języka polskiego, to wciąż chciałabym się dokształcać i poszerzać swoją wiedzę – rozwijać się nie tylko w kierunku przedmiotów ścisłych. Myślę już o kolejnych książkach Fitzgeralda - najbardziej kuszą mnie „Piękni i przeklęci”...

10 komentarzy:

Linka pisze...

Przyznam bez bicia - nie przeczytałam w całości. Może dlatego, że to była moja lektura na studiach i nie miałam czasu na zagłębienie się w nią odpowiednio. Teraz chcę obejrzeć film, ale nie wykluczam, że kiedyś do niej wrócę. :)

Littleveronica pisze...

Klasykę zawsze fajnie jest poznawać! :) Mój Gatsby już na mnie czeka, jakiś czas temu kupiłam sobie wydanie w oryginale, bo i tak muszę przeczytać tę książkę na studia. Po przeczytaniu tylu pozytywnych recenzji już nie mogę się doczekać czytania. :)

lama-w-swetrze pisze...

Przeczytałam tę książkę, bo jednak klasyka, ale nie wywarła na mnie większego wrażenia.

Catherine pisze...

Ja też jeszcze nie przeczytałam tej pozycji, ale mam wielką ochotę po nią sięgnąć :)

Karolina K. pisze...

Dla mnie letnia. Nie zachwyciła mnie, niestety.

Jędrzej J pisze...

Już tyle o tej książce było, a ja nawet nie zacząłem czytać. Oj, niedobrze.

Magdalena Owczarek pisze...

Najlepsza lektura, z jaką miałam okazję się zapoznać z okazji zajęć z literatury amerykańskiej (zwłaszcza dla mnie, osoby uwielbiającej lata 20. XX wieku ;). A jeśli chodzi o klasykę - warto się z nią zapoznawać, bo często można trafić na naprawdę ciekawe pozycje (znacznie bardziej wartościowe od tzw. literatury współczesnej).

My Slow Nice Life pisze...

Tak. Dobra książka. Tylko że na takie czytanie to się trzeba przygotować:) w stylu: kawa lub herbatka z maliną, jakieś ciasteczka co najmniej albo i kanapki, wygodna kanapa, ciepły koc i mnóstwo czasu. Czuję, że niestety jestem od takich warunków oddalona o lata świetlne. Bo to nie jest książka, którą można czytać z tak zwanego doskoku. Zazdroszczę Wam, Posiadacze godziny czasu w nieprzerywanym niczym kawałku i życzę smakowitej lektury!

My Slow Nice Life pisze...

No i przypomniało mi się, że to pewnie będzie najnowszy przekład w wykonaniu Jacka Dehnela, co też jest niemałą zaletą. Kto jak nie on potrafi idealnie oddać klimat nowojorskich lat dwudziestych?

Annie pisze...

My Slow Nice Life - z tym przygotowywaniem się to nie do końca się zgodzę, bo "Wielkiego Gatsby'ego" przeczytałam równiez sporo w metrze i autobusie - jadąc i wracając od przyjaciółki - i bardzo dobrze mi się czytało ;) Ja jestem raczej zdania, że czytać można wszędzie, zawsze i także "z doskoku", chociaż przyznaję, że niekóre książki smakują lepiej czytane powoli, w skupieniu, w zaciszu domu - ale nie odebrałam "Wielkiego Gatsby'ego" jako takiej wymagającej powieści. :) Ja akurat czytałam tę pozycję w starym przekładzie Ariadny Demkowskiej-Bohdziewicz :)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...