piątek, 29 lipca 2011 | By: Annie

"Cudowne życie Staśka i innych aniołów" - Teresa Anna Aleksandrowicz

             Starość, prędzej czy później, dosięgnie każdego z nas. Przyjdzie pora na sztuczne szczęki, setki tabletek łykanych trzy razy dziennie i reumatyzm. :) Jak najlepiej poradzić sobie z tym, jakby nie patrzeć, ciężkim okresem w życiu? Recepta jest dość prosta i doskonale zilustrowana w książce "Cudowne życie Staśka i innych aniołów" autorstwa Teresy Anny Aleksandrowicz.

             Natalia, Wanda i Marysia to trzy ubogie emerytki i przyjaciółki od kilkudziesięciu lat. Każda z pań wyróżnia się swoistym dla siebie charakterem i temperamentem. Natalia uwielbia książki i muzykę klasyczną, a nie znosi Radia Maryja. Ulubionym zajęciem Wandy jest wynajdywanie u siebie i znajomych coraz to nowych chorób, a także kupowanie reklamowanych w telewizji leków. Marysia natomiast największą przyjemność czerpie z gotowania i dokarmiania wszystkich okolicznych "bidulków". Panie nieraz kłócą się ze sobą i nie szczędzą sobie docinków, jednak w ciężkich chwilach wspierają się i mogą liczyć na swoją pomoc. Oprócz przyjaźni panie łączy jeszcze jedna postać - tytułowy Stasiek, okoliczny pijak, zdegradowany filozof, któremu wszystkie pomagają. Niespodziewanie w życiu Natalii pojawia się Michał, a wraz z nim miłość, a przypadkowe znalezisko Staśka umożliwia realizację marzeń całej grupy przyjaciół.

              Książkę tę czyta się szybko i przyjemnie. Co prawda akcja toczy się dość niespiesznie, ale jednak na tyle szybko, aby nie znudzić swym tempem czytelnika. Powieść zawiera wiele humorystycznych elementów i sytuacji, które niejednokrotnie mnie rozśmieszyły, ale także skłoniły do przemyśleń i refleksji. Praktycznie wszyscy bohaterowie wzbudzili moją sympatię i żałuję, że miałam okazję spotkać ich jedynie na kartach książki.

             Mimo swojej pozornej lekkości książka niesie ze sobą przesłanie i poszerza horyzonty czytelnika. Ukazuje bowiem życie od strony ludzi w dość podeszłym wieku, daje możliwość lepszego zrozumienia starszych osób i chociaż przez chwilę ujrzenia świata z ich perspektywy. A poruszanie się we współczesnych realiach nie jest dla nich proste. Komórka stanowi niewyjaśnioną zagadkę, a brak szacunku wśród wielu przedstawicieli młodego pokolenia szokuje. Jednak powieść ta daje również nadzieję i nastraja bardzo optymistycznie. Pokazuje, że starość to nie tylko czekanie na śmierć, ale również czas realizowania swych marzeń. Ukazuje, że warto jest mieć przyjaciół i że miłość przychodzi niezależnie od wieku czy stanu konta. Recepta na udaną emeryturę? Grupa zaufanych przyjaciół, poczucie humoru i wiara w marzenia. :) 

           Książkę "Cudowne życie Staśka i innych aniołów" bardzo polecam wszystkim osobom lubiącym literaturę obyczajową i poszukującym mądrej, sympatycznej i poprawiającej humor powieści. Jestem pewna, że ta pozycja doskonale spełni te wymagania. :)

Moja ocena: 4+/6
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 432

9 komentarzy:

kasandra_85 pisze...

Po tej książce mam miłe wspomnienia:). Bardzo mi się spodobała:)
Pozdrawiam!!

Ice_Fire pisze...

Czytałam wiele pochlebnych opinii o tej powieści, więc może pora, by ją przeczytać?

Pozdrawiam,
Darcy.

Domi pisze...

Cieszę się, że tyle opinii pojawia się o tej książce na blogach, bo to znaczy, że dużo osób ją przeczytało :) Super, że tak się dzieje, książka jest godna polecenia, zgadzam się z Tobą w pełni :)

Dusia pisze...

Nie przypuszczałabym, że to książka z przesłaniem - tytuł i bohaterki wydają się czysto komediowe;) Chętnie przetestuję na własnej skórze

Deline pisze...

Widzę, że to lektura idealna na deszczowe dni, których w te wakacje nie brakuje ^ ^Chętnie przeczytam.

Beatrice pisze...

Widzę, że książka ma wiele pochlebnych opini, więc może sięgnę po nią za niedługo :)Zdecydowanie zachęciłaś mnie swoją recenzją ;)

Nyx pisze...

A ja i tak nie jestem przekonana - chyba nie moje klimaty.

Maruda007 pisze...

Tak, też nie dla mnie. Wole mroczniejsze klimaty.

http://pisanyinaczej.blogspot.com/ pisze...

ja się dobrze bawiłem przy tej książce

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...