poniedziałek, 25 lipca 2011 | By: Annie

"Blondynka, jaguar i tajemnica Majów" - Beata Pawlikowska


               Beata Pawlikowska to znana podróżniczka oraz autorka licznych książek i programów opowiadających o jej wyprawach. Od wielu lat obserwuję i podziwiam tę niezwykle odważną osobę, która z widoczną radością oraz pasją przemierza samotnie najbardziej odległe zakątki świata, za towarzyszy mając jedynie uśmiech na twarzy i plecak na plecach. Gdy w moje ręce wpadła książka jej autorstwa, "Blondynka, jaguar i tajemnica Majów", dotycząca wyprawy do Gwatemali, jednego z najniebezpieczniejszych krajów świata, z przyjemnością skorzystałam z okazji i odbyłam kilkugodzinną podróż w świat Środkowej Ameryki.

               Pobyt w Gwatemali trwał miesiąc. W tym czasie pisarka odwiedziła najdalsze zakątki Imperium Majów, odkryła tajemnicę Atlantydy i Kryształowych Czaszek, a także zaprzyjaźniła się z pewnym kogutem. Ewidentnie widać, że część jej przygód jest nieco naciągana i przynajmniej częściowo zmyślona, ale to i tak nie przeszkadzało mi czerpać z czytania tej pozycji dużej przyjemności.

              Beata Pawlikowska pisze bardzo ciekawie, dowcipnie i lekko. Podróżniczka omija popularne, uczęszczane przez turystów szlaki, a odwiedza miejsca mniej znane, nieco zapomniane przez świat i nienaruszone przez współczesną cywilizację, gdzie wciąż kultywowane są stare, indiańskie tradycje. Dzięki temu jej książki zawierają mnóstwo informacji i ciekawostek na temat miejscowej kultury i obyczajów mieszkańców, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku. Pisze bardzo obrazowo, czuje się zapach i kolory tamtejszego życia. Przygody autorki są naprawdę ciekawe,  jednak nie jestem pewna czy niektórych chciałabym doświadczyć na własnej skórze. :) Na szczęście istnieją właśnie takie pozycja jak 'Blondynka...", które umożliwiają czytelnikowi odwiedzenie dalekich i egzotycznych miejsc, bez wychodzenia z domu. Uważam, ze przeczytanie tej książki to cenne doświadczenie, bo raczej sama w najbliższym czasie nie będę miała okazji wybrać się do Gwatemali, a sporo się na jej temat dowiedziałam. :) "Blondynkę, jaguara i tajemnicę Majów" bardzo polecam wszystkim osobom ciekawym świata i lubiącym podróże. :)
A ja chętnie zapoznam się z innymi książkami o podróżach autorstwa Beaty Pawlikowskiej. Myślę, że warto. :)

Moja ocena: 5/6
Wydawnictwo: G+J, National Geographic
Liczba stron: 256

Polecam stronę Beaty Pawlikowskiej: http://www.beatapawlikowska.com

13 komentarzy:

kasandra_85 pisze...

Lubie Pawlikowską a podróże to jedna z moich pasji, więc książka obowiązkowo do przeczytania:)
Pozdrawiam!!

Alex1394 pisze...

Chciałabym w przyszłości tyle podróżować co ona ;) Zapraszam do mnie

Jarken pisze...

Zdecydowanie kolejna książka na liście do przeczytania :) Dzięki za recenzję!

Carline pisze...

Marzą mi się takie podróże, ale na razie pocieszę się tą książką ;)

Aleksandra pisze...

Lubię książki podróżnicze, ale z Pawlikowską nie miałam jeszcze do czynienia. Czas to zmienić! ;)

Dusia pisze...

Chętnie wybiorę się w taką "wirtualną" podróż - obojętne, czy towarzyszyć mi będzie Beata Pawlikowska czy Martyna Wojciechowska ;)

Magda pisze...

na pewno przeczytam, nie wiem czy kiedykolwiek będę miała szansę zwiedzić tyle miejsc co Pawlikowska dlatego chętnie wybiorę się w taką "książkową podróż"

schizma pisze...

Muszę w końcu sięgnąć po jakąś książkę Pawlikowskiej, żeby sprawdzić czy nazywanie jej w mediach "pisarką" nie jest nieco na wyrost. Dla mnie wciąż jest podróżniczką, która po prostu opisuje swoje przeżycia (a w radiu często zdradza istotne twisty fabularne w filmach, które ostatnio oglądała - strasznie mnie to irytuje).

Nyx pisze...

A ja nic tej kobiety nie czytałam i aż mi wstyd ;) Ale to może dlatego, że ja za taką literaturą niespecjalnie przepadam...

Ew pisze...

Witam!
Przyznam, że jakoś nie ciągnie mnie do książek tej autorki, ale to może dlatego, że w tym momencie jest o wiele ciekawszych - moim zdaniem - powieści wszelkiego rodzaju do przeczytania. Ale może kiedyś... ;)
Pozdrawiam cieplutko,
Ew.

http://pisanyinaczej.blogspot.com/ pisze...

Mnie się książka podobała :-)

zaczytana-w-chmurach pisze...

A ja akurat nie lubię prozy pani Beaty.

Linka pisze...

Nie przepadam za jej twórczością, wolę Cejrowskiego ;)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...