czwartek, 5 maja 2011 | By: Annie

"Oliwkowe żniwa" - Carol Drinkwater

        "Oliwkowe żniwa" to moje kolejne odwiedziny na prowansalskiej farmie i zarazem trzecia część oliwkowego cyklu autorstwa popularnej aktorki i pisarki Carol Drinkwater.

         Za każdym razem gdy sięgam po powieść napisaną przez panią Drinkwater czuję, jakbym odwiedzała serdeczną, dawno nie widzianą przyjaciółkę. Carol zawsze chętnie gości mnie, i innych swoich czytelników, na oliwkowej farmie, częstuje pysznym prowansalskim jedzeniem, dzieli się wspaniałym francuskim słońcem i oczywiście snuje swoje niezwykle urokliwe opowieści. Sięgając po książki z tej serii zawsze mam pewność, że czeka na mnie duża dawka optymizmu oraz historia o niepowtarzalnym klimacie, niezmiennie pełna uroku i dobrego humoru.

         Jednak tym razem nad oliwkową farmą zbierają się czarne chmury, a sielski nastrój nieuchronnie odchodzi w zapomnienie. Oliwki nie chcą owocować, a kłopoty finansowe w dalszym ciągu nie opuszczają rodziny Michela i Carol. Dodatkowo poważny wypadek samochodowy odmienia Michela. Niemożność dogadania się małżonków oraz problemy z pieniędzmi niosą zagrożenie nie tylko dla istnienia oliwkowej farmy ale również wspólna przyszłość Carol i Michela staje pod znakiem zapytania. "Oliwkowe żniwa" to zdecydowanie najmroczniejsza z dotychczasowych części oliwkowej serii. Jednak mimo licznych przeciwności losu Carol wciąż potrafi zachować pogodę ducha, dystans do siebie i odnajdować radość życia w swych pasjach. W tym tomie zagłębia się w tajniki pszczelarstwa, uprawy winorośli, a także znacznie poszerza swoją wiedzę na temat dawnych, prowansalskich obyczajów, jednocześnie edukując we wszystkich powyższych dziedzinach nieobeznanego czytelnika :).

        Powieści Carol Drinkwater pomagają oderwać się od codzienności i zapewniają możliwość odwiedzenia południa Francji, bez konieczności wychodzenia z domu. Prowansja to magiczny region, pełen oliwek i słońca, gdzie śnieg nigdy nie pada w maju :P. Oliwkowa seria jest również skarbnicą wiedzy na temat francuskich obyczajów, kuchni i tajników uprawy oliwek.
Cały oliwkowy cykl polecam osobom spragnionym ciepła i lata. Jest to wspaniała lektura, której czytanie dostarcza mnóstwo przyjemności i jest doskonałym sposobem na relaks. Gorąco polecam! 

Moja ocena: 5/6
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczna stron: 444


Od niedawna w internetowej telewizji Wydawnictwa Literackiego można obejrzeć ciekawy wywiad z Carol Drinkwater. Autorka opowiada o swych bestsellerach i początkach oliwkowej farmy. Zachęcam do obejrzenia. :)A już 19 maja premiera czwartego tomu z cyklu, "Oliwkowego szlaku". Jako fanka całej serii, nie mogę się już doczekać kiedy poznam nowe przygody Carol i Michela. :)

6 komentarzy:

http://pisanyinaczej.blogspot.com/ pisze...

Nie słyszałem o autorce, ale lubię książki tego typu, dlatego dodaję do listy i dziękuję

kasandra_85 pisze...

Południe Francji? I już się rozmarzyłam:D. Chętnie przeczytam. Pozdrawiam!!

UpiornyGroszek pisze...

Czuję, że polubiłabym się z oliwkową serią :) I podobnię jak Kasandrę, ciągnie mnie do Francji :)
Pozdrawiam serdecznie!

Daria pisze...

Już po Twojej recenzji przy "Oliwkowej farmie" zapisałam sobie te tytuły należące do oliwkowej serii do listy książek, które chcę przeczytać :)

dm1994 pisze...

dopisuję do mojej listy bo brzmi bardzo pozytywnie:D

Dusia pisze...

Brzmi sympatycznie, więc.... czemu nie?

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...