czwartek, 21 kwietnia 2011 | By: Annie

"Dwa wybory" - Dianne Wolfer

       Aborcja to niezwykle trudny i bardzo kontrowersyjny problem. Temat ten zawsze budzi silne emocje, zarówno u jej przeciwników jak i zwolenników. Opowiedzenie się za którąś ze stron jest bardzo kłopotliwe  i często zupełnie względne od danej sytuacji. Jednak zawsze przed najcięższym wyborem staje kobieta, która dowiaduje się o nieplanowanej ciąży. Ma ona dwa wyjścia, dwa możliwe wybory, każdy z nich znamienny w skutkach i nieodwracalny; może zdecydować się na urodzenie dziecka lub aborcję. Podjęcie decyzji wiąże się z ogromnymi dylematami i wątpliwościami. Tę tematykę doskonale ukazuje książka "Dwa wybory" autorstwa Dianne Wolfer.
    
   Główna bohaterka, Elisabeth ma 17 lat. W najbliższym czasie zdaje maturę, a następnie planuje studiować muzykę na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Jednak pewnego dnia odkrywa, że jest w ciąży ze swoim chłopakiem, którego nawet dobrze nie zna i nie kocha. I w tym momencie postać Elisabeth rozdziela się na jej dwa wcielenia; Libby, która planuje zachować dziecko i samotnie je wychować oraz Beth, która decyduje się na aborcję i skazuje się na wyrzuty sumienia, które będą ją nękać do końca życia. Od tej pory obserwujemy dwie drogi bohaterki, które są skutkiem podjęcia dwóch zupełnie różnych wyborów. Obie połówki Elizabeth przeżywają bardzo ciężkie chwile, w obliczu których muszą przejść przyspieszony kurs dojrzewania.

        Autorka bez zbędnego moralizowania przedstawia nam trudne położenie dziewczyny, która przecież nie jest odosobnionym przypadkiem. Na świecie są tysiące kobiet, które zmagają się z takimi samymi problemami i dylematami jak Elizabeth. Książka ukazuje, że nie ma jedynej właściwej drogi w takiej sytuacji. Podjęcie decyzji zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych poglądów i sumienia, a także od wielu innych, zewnętrznych czynników. Dlatego też nie wolno nikogo potępiać czy w jakikolwiek sposób karać za dokonany wybór. Należy za to zdecydowanie okazywać wsparcie kobietom, które znalazły się w takiej ciężkiej sytuacji. Powieść uczy, że trzeba brać odpowiedzialność za nasze działania i dokonywane przez nas wybory.
       Pozycję tę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Oba wcielenia głównej bohaterki, tak samo jak ich dylematy i rozterki, są bardzo realistyczne i wiarygodne, co nadaje książce dużo autentyczności. Język książki nie jest zbyt wybitny i wyrafinowany. Raczej określiłabym go jako bardzo zwięzły i rzeczowy. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody w czytaniu powieści, a raczej wręcz sprawia, że pochłania się ją jeszcze szybciej.
       Książkę tę bardzo polecam każdemu czytelnikowi zainteresowanemu tematyką obyczajową. Warto poświęcić trochę czasu tej pozycji, gdyż jej lektura umożliwia lepsze zrozumienie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji i już dokonały swych wyborów.

Moja ocena: 5/6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 276

15 komentarzy:

BookEater pisze...

Bardzo mnie zainteresowałaś. Tematyka rzeczywiście bardzo bliska wielu dziewczynom i, ośmielę się powiedzieć, troszkę oklepana. Widzę jednak, że autorka bardzo oryginalnie przedstawiła ten problem i jego rozwiązanie...
Zdecydowanie będę pamiętać ten tytuł :)

kasandra_85 pisze...

Poluję, poluję i nie mogę jej upolować. A recenzja kusząca, więc chyba będę musiała się bardziej postarać:)). Pozdrawiam!!

dm1994 pisze...

Mi też podobała się ta powieść ,chociaż czasami byłam zdezorientowana przez ten podział na dwie osoby :D

MirandaKorner pisze...

Ogromnie chcę ją przeczytać. Aborcja jest tematem raczej kontrowersyjnym, dlatego chciałabym zobaczyć, co też wymyśliłam Dianne Wolfer.

Caroline Ratliff (karus96) pisze...

Aborcja to temat kontrowersyjny. Jednak mam wielką ochotę na tę książkę, a po przeczytaniu Twojej recenzji, moja chrapka na tę powieść jest jeszcze większa :).

zaczytana pisze...

Ciekawe przedstawienie tematu. Jest to na pewno trudna decyzja no i już coraz częściej spotykana u dziewczyn. Postaram się ją przeczytać.

Daria pisze...

Chętnie sięgnę po tą powieść, choć jak dla mnie najprawdopodobniej już zawsze numerem 1 w temacie aborcji będzie "Ono" Terakowskiej. Jeśli nie czytałaś, to polecam gorąco.

Annie pisze...

BookEater - to prawda, tematyka jest nieco oklepana, ale autorka przedstawiła ją w tak oryginalny sposób, że naprawdę świetnie się czyta tą książkę :)

Kasandra, Zaczytana - mam nadzieję, że uda Wam się dorwać tą książkę :)

Dm1994 - faktycznie czasami można się pogubić :P Na początku nieco plątały mi się imiona.

Miranda Korner, Caroline Ratliff - Koniecznie przeczytajcie! :) Autorka bardzo profesjonalnie podeszła do tematu, nie wydaje bowiem żadnych osądów, po prostu przedstawia sytuację taką jaka jest.

Daria - Czytałam :) "Ono" to naprawdę poruszająca książka...

Pozdrawiam! :)

Domi pisze...

Choć czytałam kilka recenzji tej książki dopiero Twoja wydała mi się interesująca... ;)

Linka pisze...

Hmm, temat pokrewny do tego, o czym pisze Picoult. Lubię takie książki, więc spróbuję do niej dotrzeć? To jakas nowość?

Dusia pisze...

Aborcja to faktycznie kontrowersyjny temat i jestem ciekawa, jak autorka go postrzega - dlatego przeczytam

hadzia pisze...

Może być ciekawie.
Chętnie kiesyś sięgne.

Annie pisze...

Linka - Tak, to dość nowa książka, wydana w lutym tego roku. Bez problemu możesz ją dostać np. w empiku czy merlinie ;)

Deline pisze...

Książki poruszające trudne, lecz wcale nie rzadko spotykane tematy, trafiają w mój gust. Myślę, że dzieło pt. "Dwa wybory" spodoba mi się, więc chętnie je przeczytam :)

Lena173 pisze...

Muszę przeczytać tą pozycję - nie ma bata!

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...