poniedziałek, 21 lutego 2011 | By: Annie

"Claude i Camille" - Stephanie Cowell

   Jeśli już w trakcie lektury mam ochotę przenieść się w czasy, w których toczy się akcja to wiem, że natrafiłam na książkę wyjątkową, do której na pewno będę niejednokrotnie wracała. Taką pozycją (ku mojej radości) okazała się być  "Claude i Camille" autorstwa Stephanie Cowell.
   Powieść ta opowiada historię życia wielkiego Moneta, wspaniałego malarza impresjonisty. Ukazuję nam jego trudną i pełną przeciwności losu drogę na sam szczyt. Autorka skupia się także na jego związku ukochaną Camille i ich nierzadko dramatycznych perypetiach miłosnych. Na przykładnie Moneta doskonale widać jak ważna jest przyjaźń, miłość i akceptacja kochanych ludzi. Bardzo do gustu przypadło mi wesoła i nieco zwariowana paczka impresjonistów, w której skład wchodzili m.in Monet, Renoir, Manet, Pisarro, Cezanne i Bazille. Podobało mi się fakt, iż panowie nigdy nie rywalizowali ze sobą, za to zawsze mogli liczyć na swoją przyjaźń i pomoc. Wspaniałym tłem dla rozgrywających się wydarzeń jest XIX Paryż. Naprawdę, podczas lektury zapragnęłam przenieść się w czasie i w pięknej sukni, w blasku słońca, przespacerować się Polami Elizejskimi.
   Książka ta doskonale trafiła w moje gusta literackie, tak że przeczytałam ją jednym tchem. Uwielbiam takie historyczno-miłosne klimaty. Co jakiś czas jednak przerywałam lekturę, aby poptarzeć na przepiekną okładkę, która urzekła mnie od pierwszego spojrzenia.
Jedynym jest mankamentem tej książki jest, moim zdaniem, miejscami (zwłaszcza na początku) dość toporny język (rozbawiło mnie zdanie: "Późny listopad, zszargany jak spódnica prostytutki." :P). Jednak z czasem, albo przyzwyczaiłam się i przestało mi to przeszkadzać, albo problem sam zniknął, gdyż potem akcja tak mnie wciągnęła, że naprawdę nic mi już nie przeszkadzało.
   Lektura ta zainspirowała mnie do zainteresowania się co nieco malarstwem impresjonistycznym, które przy bliższym poznaniu autentycznie mnie zachwyciło. Planuję sprawić sobie do pokoju którąś z grafik Moneta :)
Na pewno sięgnę także po inne książki z tej serii, a tą szczerze i z przyjemnością polecam. :)


Ocena: 5/6
Dziękuję wydawnictwu Bukowy Las za możliwość przeczytania i  recenzowania tej książki.
9 komentarzy:

femme pisze...

Mi się książka niesamowicie spodobała. I klimat, i fabuła... Wszystko było strasznie wciągające, ciekawe i naprawdę zachęciło mnie to do przejrzenia dzieł impresjonistów :)

kasandra_85 pisze...

Książka naprawdę świetna i również polecam:)

Domi pisze...

Z uwagi na Wasze recenzje przyjemną koniecznością staje się dla mnie przeczytanie tej książki...

UpiornyGroszek pisze...

Jak widzę masz zdanie bardzo podobne do mojego ;) Niezła recenzja, tylko jedną rzecz zmieniłabym- pośród wymienionych impresjonistów strasznie brakuje mi Bazille'a ;)

Pozdrawiam serdecznie!

Annie pisze...

Cieszę się, że macie podobne opinie do mojej ;)
UpiornyGroszek - już go dopisuję :P Ogromnie przepraszam za to niedopatrzenie :P

Elina pisze...

To już kolejna recenzja, którą czytam o "Claude i Camille" i za każdym razem jest ona pozytywna :) . Cóż w niej jest takiego, że fascynuje? Czy to Paryż XIX wieku, czy jak pisałaś długie suknie ? A może swoisty czar tamtych czasów..?

Annie pisze...

Myślę, że wszystko po trochu składa się na urok tej książki, wyraziste postacie, Paryż, wspaniała historia miłości... :)
Najlepiej przeczytaj a wtedy sama się przekonasz :D

Deline pisze...

Chcę przeczytać tę książkę - wiem, że się nie rozczaruję. Nie chodzi nawet o okładkę, którą jestem zauroczona. Po prostu dziewiętnastowieczny Paryż przyciąga mnie jak magnes, tym bardziej, jeśli jednym z głównych bohaterów jest Monet. Mam nadzieję, że szybko uda mi się zdobyć tę pozycję :)

Pozdrawiam serdecznie, będę wpadać częściej :)

Bellatriks pisze...

Witam!
Widzę, że lektura ta cieszy się dużą popularnością. Sama planuję po nią sięgnąć, tym bardziej, iż sztuka w szerokim tego słowa znaczeniu, jest mi bardzo bliska.
"Późny listopad, zszargany jak spódnica prostytutki." -doprawdy ciekawe to zdanie ;)

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...